Логічний поїзд. Дидактична гра «Автотраса»

Людмила Желнова
Конспект заняття з логіки у підготовчій групі «Логічний поїзд»

Конспект заняття з логіки у підготовчій групі "Логічний поїзд"

Цілі:

Продовжувати вчити дітей побудови моделей співвідношення між поняттями (диктант "знизу нагору", класифікації за однією або декількома ознаками).

Вправляти у підборі якісних прикметників у простому ступені порівняння.

Розвивати образне мислення, слухове сприйняття.

Активізувати слова: транспорт, трамвай, дирижабль, маршрутне таксі, катер, пасажирський транспорт.

Обладнання:

Посилання, Д/І "Транспорт".

Хід заняття.

До групи приходить листоноша Пєчкін і приносить посилку від кота Матроскіна.

Це я Листоноша Пєчкін. Приніс посилку від кота Матроскіна. Тільки я вам її не віддам, поки ви не дасте відповіді на всі мої запитання. я буду говорити вам пропозиції, а ви повинні закінчити їх. Та не просто так, а логічно! Ось наприклад: якщо стіл вище стільця, то стілець. нижче за стол. Зрозуміло? Тоді відгадуйте:

Якщо 2 більше одного, то (1 менше 2).

Якщо Сашко вийшов з дому раніше за Сергія (то Сергій вийшов пізніше за Сашка).

Якщо річка глибша за струмок (то струмок дрібніший за річку).

Якщо сестра старша за брата (то брат молодший за сестру)

Якщо права рука справа (то ліва-ліворуч).

Діти, подивіться: у цій грі безліч карток. Що ж на них зображено?

Розмова з дітьми: Діти, подивіться, яку чудову гру надіслав нам кіт Матроскін з Простоквашино: Яку назву може мати така гра (машини, транспорт)? Правильно. Найточніше підходить назва Транспорт. Давайте перерахуємо всі машини, які зображені на картках. (3-наземний, водний та повітряний).

Ось як багато різних машин ми знаємо. Як ви вважаєте- на скільки основних груп це можна розділити всі ці машини (наземний транспорт можна розділити на наступні групи: пасажирський, будівельні машини, машини, що надають допомогу людям). Вихователь розподіляє за допомогою дітей всі картки на 3 групи, позначені на дошці відповідними символами .

Як ви думаєте, хлопці, чи можна ці групи розділити на якісь дрібніші підгрупи?

Фізмінутка.

А над морем ми з тобою!

Над хвилями чайки кружляють,

Полетимо по них дружно.

Бризки піни, шум прибою,

А над морем ми з тобою!

(Діти махають руками, немов крилами)

Ми тепер пливемо морем

І граємося на просторі.

Веселіше загребай

І дельфінів наздоганяй.

(Діти плавальні рухи руками)

Діти, зверніть увагу, що картки мають форму пазлів. Кожна група карток має своєрідну форму. Це допоможе нам дізнатися, чи ми розсортували машини по групах. Наразі ми всі разом це перевіримо. Настя буде складати логічний поїзд з карток, які ми віднесли до повітряного транспорту, Кирило-до водного, Діма-до пасажирського (і т. д. (Діти виконують завдання-складають логічні поїзди. Після закінчення- кожна дитина пояснює, чому кожну з цих машин відносять саме до цього виду транспорту.

Наприкінці розповіді вихователь допомагає кожній дитині дійти невтішного висновку: Наприклад: всі ці транспортні засоби призначені для повітряних польотів. Тому і дирижабль, і літак, і ракета, і гелікоптер відносяться до повітряного транспорту.

Д/І"Четвертий зайвий"

У гру, яку подарував нам кіт Матроскін, можна грати по-різному. Я вигадала таку гру:

із 4-х картинок вибрати одну зайву.

Наприклад: швидка допомога, міліція, трактор, пожежна машина. Що тут зайве?

Трактор. Тому що він працює на будівництві або в полі. А інші перелічені машини-спеціальні, які надають термінову допомогу людям.

Варіанти:

Таксі, трамвай, тролейбус, автобус. (Трамвай зайвий, тобто єдиний з них їздить рейками).

Підйомний кран, ковзанка, молоковоз, трактор. (Зайвий молоковоз, т. до- він возить товари, інші працюють на будівництві.

Човен, катер, пароплав, підводний човен. (Зайвий-підводний човен, т. до вона єдина з цих водних видів транспорту плаває під водою.

Діти, сьогодні на занятті ми добре попрацювали, виконали багато завдань. А у вільний час я пропоную вам придумати, ще грати в цю чудову гру.

Публікації на тему:

Конспект заняття з мовленнєвого розвитку «Потяг перемоги»Ціль: Формування уявлення дітей про ВВВ. Завдання: Освітнє: Сформувати поняття героїзм, Батьківщина, ветерани. Закріплення знань.

Комплексне заняття з екології, логіки, конструювання у старшій групіКомплексне заняття з екології, логіки, конструювання у старшій групі На тему «Увійди в природу іншому». Пояснювальна записка. Екологічне.

Конспект НОД з логіки для дітей старшої групиПлан – конспект безпосередньої освітньої діяльності щодо формування елементарних математичних уявлень елементами логіки.

Конспект заняття з математики та логіки у старшій групі «Вимірювання температури»Тема: Вимірювання температури. Завдання: Навчальні: познайомити із термометром, його призначенням; розповісти, як влаштований термометр; навчити.

«Потяг із Потєшкіно». Конспект заняття з розвитку мови та драматизаціїПоїзд із «Потєшкіно». Мета: Викликати у дітей радість від повторення знайомих потішок. Заохочувати, разом із вихователем розповідати, знайомі.

Ставропольський край м. Невинномиськ МБДОУ № 3 «Посмішка» Конспект заняття в 1 молодшій групі з ознайомлення з навколишнім світом на тему: «Веселий.

Гра "Логічний поїзд" просто незамінна в домашній колекції настільних ігор, що розвивають. З нею дитина навчиться думати, говорити, логічно мислити, знаходити ознаки, що поєднують предмети, розширить уявлення про навколишній світ. Гра тренує пам'ять, фантазію, увагу. Зрештою, просто дозволить вам цікаво провести час із дитиною! Адже дитині дуже важливим є спілкування з батьками, і повірте, вона цінує щасливі хвилини, проведені разом!

Отже, логічний поїзд.
Гра складається з безлічі карток із зображеннями навколишніх предметів, явищ природи, тварин, їжі тощо. Ви можете купити її магазинах, але цікавіше буде зробити її разом із дитиною.
Роздрукуйте картки, розфарбуйте та наклейте на щільний картон – так гра прослужить довше.

Приклади зображень:
М'ячик, парасолька, дзвіночок, ножиці, сонечко, дощ, сніжинки, ковзани, лижі, машина, світлофор, квітка, лійка, сніговик, сокира, дрова, стілець, стіл, гумові чоботи, чашка, чайник, тістечко, цвяхи, вата, одяг та взуття, головні убори, холодильник, телевізор, телефон, дерево тощо. І одна картка із зображенням паровоза, з якої і починається гра.

Картки можна доповнювати, вирізаючи красиві зображення з журналів, листівок, рекламних брошур, упаковок продуктів.

Хід гри:
На стіл кладеться картка паровоза. Далі всі гравці по черзі починають чіпляти до поїзда вагончики, роблячи його довшим і довшим. Вагончики – це картки із зображеннями. Але оскільки це незвичайний поїзд, а логічний, то потрібно знайти і пояснити зв'язок між картинками-вагончиками. Наприклад: перша картинка дощик, друга - гумові чоботи (ми надягаємо їх у дощ), третя - гумовий м'ячик (він теж зроблений з гуми, як і чоботи), кавун (він круглий, як м'ячик) тощо. Кожен хід пояснюється дитиною, вигадується узагальнююча ознака - це може бути форма, колір, призначення, розмір, матеріал.

Діти дуже люблять цю гру, починають міркувати, думати, мова стає грамотнішою, зв'язнішою.

Ця гра має й інші варіанти:

Варіант 2 – логічний поїзд навпаки

Паровозик збирається так, що картки кладуться лицьовою стороною донизу.
Далі гравці по черзі починають перевертати картки та намагаються придумати зв'язок із попередньою. Якщо вигадати нічого не вдалося, то гравець забирає собі картку і хід переходить до наступного гравця. І так, поки що весь паровозик не буде пояснений. Перемагає той, у кого накопичилося менше штрафних карток.

Варіант 3 - складаємо оповідання

Розділіть порівну картки між гравцями. Перший гравець викладає картку на стіл і вигадує першу пропозицію, в якій згадується слово - зображений на картці предмет. Другий гравець викладає будь-яку свою картку, складаючи таку пропозицію так, щоб вона утворювала з попереднім зв'язне оповідання. І так далі поки всі картки не закінчаться. Для дітей старшого віку можна ускладнити завдання та поставити тему оповідання чи казки.

Варіант 4 - Снігова куля

Перший гравець кладе на стіл картку, називає її та перевертає, другий повторює слово першого гравця та називає своє, третій вимовляє вже два слова та додає своє. І так далі. Хто помилився – виходить із гри. Перемагає той, хто зможе запам'ятати найбільше слів.

Варіанти цієї гри:
"Дама здавала в багаж ..." - перераховуються назви різних ємностей або одягу, побутових предметів.
«Ми садком гуляли і в кошик збирали…» – перераховуються назви ягід, фруктів, овочів, квітів.
«Ми лісом гуляли і тварин зустріли…» – перераховуються назви тварин, птахів, комах.

Варіант 5 - Тренуємо пам'ять

Викладіть кілька карток, нехай дитина уважно подивиться на них і запам'ятає. Потім попросіть його відвернутися і поміняйте щось. Можна поміняти картки подекуди. Прибрати або додати картку або замінити одну. Дитина має визначити, що змінилося. Ускладнювати завдання можна, збільшуючи кількість карток чи змін.

Варіант 6 – Гра «Четвертий зайвий»

Ви викладаєте чотири картки, одна з яких чимось відрізняється від трьох інших. Дитина має сказати яка і пояснити свій вибір. Наприклад, три картки з посудом та одна з їжею. Можливі складніші варіанти, коли є два рішення. Наприклад, їжачок, слон, лисиця та болт. Зайва картка з болтом, оскільки на інших зображені тварини, а за кольором зайва картка з лисицею – лисиця руда, а зображення на інших картках сірі.

. " . ■ " . "

ЛОГІЧНИЙ ПОЇЗД

Ця-гра дуже добре

ЛОГІЧНИЙ ПОЇЗДрозвиває мовлення, логічне мислення та

Гра для дітей від 5 років та для дорослихфантазію.

Варіант 1

Роздайте картинки учасникам гри. Дого-
злодійтеся, хто за ким ходитиме. Скажіть де-
тям, що з вагончиків треба зібрати поїзд. Ва-
гончики повинні міцно триматися один за одного.
Але оскільки це не звичайний поїзд, а логічний,
то потрібно знайти і пояснити зв'язок між

картинками-вагончиками. Наприклад, перший

вагончик - Чоботи, значить, за ним можна

поставити ТУЧКУ (чоботи надягають у дощову

погоду), або М'ЯЧ (чоботи та м'яч гумові), або

КИТА (і чоботи, і кит синього кольору). Кожен

повинен пояснити, як він скріплює вагончики.:

Якщо дитина не може розповісти, чому вона

поставив саме цю картинку, допоможіть йому

знайти логічну зв'язок. За колективної гри

той, хто не може підібрати логічний ланцюжок,

пропускає хід.

Варіант 2

Ставити поряд можна будь-які вагончики, со-

Ставляючи логічний ланцюжок не тільки по

ознаками предмета, а за будь-яким зв'язком між

ними (назви предметів починаються на одну

літеру, або ці слова мають однакові звуки,

або вони римуються між собою, або: "і те, і
інше

..,.: ■


Варіант 3



кладе на стіл верхню картку, а потім уже
дуючої.

Варіант 4

Грайте так само, як у першому варіанті, але

Складайте вагончики, шукаючи не загальне, а

протилежності. Наприклад: поряд з КОЛЮ-

ЧИМ Їжачком може стояти ПУШИСТИЙ кіт;

: поряд з ХОЛОДНОЮ сніжинкою-ГАРЯЧИЙ

чай, КУБІК - поряд з Кулькою, ВЕЛИКИЙ

кит - поруч з МАЛЕНЬКОЮ мишкою і т.д.

ДОВГА ІСТОРІЯ

Сімейна гра

Розділіть порівну картки між

Гравцями.

Перший гравець викладає картку на

Картки перевернути білою стороною вгору

І роздати учасникам гри. Потяг збирають, не

Дивлячись на малюнки. Гравець перевертає і

Кладе на стіл верхню картку, а потім уже

Намагається знайти зв'язок цієї картинки з попередньою

Душою.

Гра, що має майже безліч варіантів! З вагончиками цього дивовижного поїзда можна розширювати уявлення про навколишній світ.
Розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять, фантазію. Ця гра ніколи не набридне. Тому що в неї щоразу можна грати по-новому!
87 карток – 9 веселих ігор.


Варіант 1

Роздайте картинки учасникам гри. Домовтесь, хто за ким ходитиме. Скажіть дітям, що з вагончиків потрібно зібрати поїзд. Вагончики повинні міцно триматися один за одного. Але оскільки це не звичайний поїзд, а логічний, то потрібно знайти і пояснити зв'язок між картинками-вагончиками. Наприклад, перший вагончик - Чоботи, значить, за ним можна поставити ТУЧКУ (чоботи надягають у дощову погоду), або М'ЯЧ (чоботи і м'яза гумові), або КІТА (і чоботи, і кит синього кольору). Кожен має пояснити, як він скріплює вагончики. Якщо дитина не може розповісти, чому вона поставила саме цю картинку, допоможіть їй знайти логічний зв'язок. За колективної гри той, хто не може підібрати логічний ланцюжок, пропускає хід.

Варіант 2
Ставити поруч можна будь-які вагончики, складаючи логічний ланцюжок не тільки за ознаками предмета, а за будь-яким зв'язком між ними (назви предметів починаються на одну літеру, або ці слова мають однакові звуки; або вони римуються між собою, або: "і те, й інше" є у нас на дачі”). Ця гра дуже добре розвиває мовлення, логічне мислення та фантазію.

Варіант 3
Картки перевернути білою стороною вгору та роздати учасникам гри. Потяг збирають, не зважаючи на картинки. Гравець перевертає та кладе на стіл верхню картку, а потім уже намагається відшукати зв'язок цієї картинки з попередньою.

Варіант 4
Грайте так, як у першому варіанті, але складайте вагончики, відшукуючи не загальне, а протилежності. Наприклад: поруч, з колючим їжачком може стояти пухнастий кіт; поряд з ХОЛОДНОЮ сніжинкою - ГАРЯЧИЙ чай, КУБІК - поряд з ШАРИКОМ, ВЕЛИКИЙ кит - поряд з МАЛЕНЬКОЮ мишкою і т.д.

Довга історія. Сімейна гра.
Розділіть порівну картки між гравцями. Перший гравець викладає картку на стіл і вигадує пропозицію, в якій згадується зображений на картці предмет. Другий гравець викладає будь-яку свою картку, теж складаючи пропозицію, щоб воно утворювало з попереднім зв'язне оповідання.

Що схоже.
Цей варіант гри можна використовувати для занять із дітьми від 1,5-2,5 років. Відберіть для гри 4-8 таких картинок, які щось об'єднувало б. Ви показуєте малюку будь-яку картинку, називаючи та описуючи її (наприклад: "Це м'яч. Він круглий"), і питаєте, що ще є круглого. Допоможіть дитині знайти круглий предмет: кавун, клубок, сонечко – все кругле. Складіть набір картинок за кольорами, за матеріалом (все червоне або залізне). Ця гра допоможе малюкові познайомитися з основними ознаками предметів.

Парні малюнки.
Виберіть для гри 4-8 парних картинок (дві з круглими предметами, дві з тваринами, дві з посудом тощо). Показуйте малюку будь-яку з них і просіть знайти пару. Гра вчить дитину групувати та класифікувати навколишні предмети.

Жінка здавала в багаж.
Гра для розвитку слухової пам'яті та мови.

Картки діляться між гравцями. Перший викладає на полі одну картку вниз зображенням і каже: "Дама здавала в §агаж ... слоненя" (називає предмет на картці). Другий гравець теж викладає картку слідом за першою, кажучи: «Дама здавала в багаж слоненя, кошеня ...» Кожен гравець спочатку повторює назви всіх попередніх предметів, а потім додає до свого ланцюжка. Хто вибудує найдовший ланцюжок? А чи граючі перераховують багаж, можна буде перевірити, перевернувши картки.

Хто поїде на Алтай (на канікули до бабусі, у Францію тощо)
Гра для розвитку мови Покладіть картку-паровозик на середину столу. Інші картки роздайте учасникам гри. Гравці не показують один одному картки. Визначте черговість ходів. Той, хто ходить першим, вибирає будь-яку картку з тих, що належать йому, і каже: "На Алтай поїде... великий, з довгим носом..." Він повинен перерахувати ознаки предмета, описати, не називаючи його. Всі інші граючі відгадують, кого ж відправить на Алтай перший гравець. Коли хтось здогадується і кричить: "Слоненя!", гравець викладає картку на Полі, а право ходу переходить до того, хто відгадав. Перемагає той, хто перший надішле всі свої картки на Алтай.