Ігри про природу для дітей. Гра квн по навколишнього світу "жива і нежива природа"

Муніципальне бюджетна установа додаткової освіти «Центр« Промінь »

пер. Тимирязевский, 9. Тел. 8-415-31-65-3-65

Елізовского муніципальний району

конспект заняття

по розділу програми «Чарівне слово»:

«Розширення словникового запасу»

заняття на тему: «Поняття -« живе неживе »

I року навчання для учнів 4 років.

Склала: Ушакова Катерина Расимовна

Керівник гуртка

м Єлізово, Камчатський край

2016-2017 н.р.

Форма навчання: заняття

Тип заняття: навчальне

Вид заняття: тематичне, тривалість 1 навчальну годину

Методи навчання: бесіда, гра.

Тема заняття: «Поняття -« живе не жива »

мета: дати поняття про слова, які називають предмети.

завдання:

Корекційно-освітні:

    уточнити уявлення про морського і неживих предметах;

    вчити ставити до слів питання хто? що ?;

Корекційно-розвиваючі:

    розвивати зорове сприйняття, дрібну і загальну моторику; силу голосу, повітряний струмінь;

виховні:

    виховувати вміння самостійно виконувати завдання і доводити їх до кінця;

    виховувати навички співпраці.

устаткування: іграшка кота з мультика «Папуга Кеша»,проектор, комп'ютер, м'який кубик,мультик «Толик і Болик»,іграшки (леопард, бегемот, папуга, кіт, собака, м'яч, олівець, дзига, гриб), картки для гри «Четвертий зайвий», олівці, обруч для імітації озера, вудка, рибки з картинками, два відра, роздатковий матеріал для рефлексії.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Гра з м'яким кубиком.

Педагог: - Повтори звук, який я співала довго. (І-ра, О-ля, А-ня, І-горь, І-лья, А-ся).

2. Артикуляційна гімнастика.

Педагог: Сьогодні до нас на заняття прийшов кіт з мультика «Папуга Кеша» Ось він. Давайте покажемо йому як ми здорово робимо зарядку для язичка.зарядку.(Поки педагог читає вірш діти виконують вправи артикуляцій)

Поки я читаю вірш, ви виконуєте вправу.

«Бегемотик» (Слайд 1)

Рот ширше відкриваємо,

У бегемотиків граємо:

Широко розкриємо ротик,

Як голодний бегемотик.

Закривати його не можна,

До п'яти вважаю я.

А потім закриємо рот:

Відпочиває бегемот.(О. Перова)

«Млинець» (Слайд 2)

Спекли млинців трошки,

Остудили на віконці.

Є їх будемо зі сметаною,

Запросимо до обіду маму.(О. Перова)

«Смачне варення» (Слайд 3)

Блін ми їли з насолодою -

Забруднилися варенням.

Щоб варення з губ прибрати,

Ротик потрібно облизати.(М. Сініцина)

«Конячка» (Слайд 4)

Я весела конячка,

Темна, як шоколадка.

Язичком поклацати голосно -

Стукіт копит почуєш дзвінкий.(М. Сініцина)

Основна частина

2. Знайомство з новою темою.

а) Виконайте, будь ласка, моє прохання.

Педагог: - Скажіть, що це за предмет? Змогли виконати прохання? Чому? Скажіть, а що це за предмет,м'яч, лялька, пірамідка, лопатка, іграшки . Змогли виконати прохання? Чому?

Педагог: Куди б, ми не пішли, щоб ми не робили, нас оточують предмети. Скільки предметів, стільки ж слів. Кожен предмет називають словом.

б) Диференціація «Живе - неживе»

Педагог: предмети бувають живі і неживі. Як ви думаєте, які предмети називають живими?

Діти: кіт, собака і т.д.

Педагог: правильно. А неживі?

Діти: стіл, стілець і т.д.

Педагог: Що б добре запам'ятати і ніколи не плутати де живий предмет, а де неживої запам'ятайте, що у живих предметів є серце, а у неживих його немає.(Слайд 5) До живих предметів відносяться риби, тварини, люди, птахи, комахи. У них у всіх є серце.

в) Мультик «Толик і Болик»

Педагог: Скажіть, хлопці, живі предмети можна ображати?

Діти: Ні.

Педагог: А чому?

Діти: Їм боляче, образливо і т.д.

Педагог: Ще хлопці ми повинні з вами запам'ятати, що живі предмети відповідають на питання Хто ?, а неживі відповідають на питання Що ?.

3. Физминутку.

Це очі. Ось. Ось.Показують спочатку ліве око, потім - правий.

Це вушка. Ось. Ось.Беруться спочатку за ліве вухо, потім - за праве.

Це ніс. Це рот.Однією рукою показують рот, інший - ніс.

Там спинка. Там живіт.Одну долоньку кладуть на спину, іншу на живіт.

Це ручка. Хлоп, хлоп.Простягають обидві руки, два рази ляскають.

Це ніжки. Топ, топ.Кладуть долоні на стегна, два рази тупають.

е) «Чарівний мішечок»

Педагог: Кот приніс з собою «Чарівний мішечок». В цей мішечок він поклав свої іграшки, які збирається взяти в Париж. Почувши тему нашого заняття, він придумав гру. Зараз ви по одному будете діставати іграшки з мішечка, і говорити чи може предмет бути живим чи ні.

ж) «Четвертий зайвий»

Педагог: Подивіться на екран. Ви бачите чотири предмети. Такі ж картинки перед вами на картках. Якийсь предмет тут зайвий. Знайдіть закресліть або обведіть його і поясніть, чому він зайвий.

Стіл, диван, ліжко, кіт(Слайд 6)

Яблуко, собака, груша, апельсин(Слайд 7)

Собака, білка, дерево, заєць(Слайд 8)

Чоботи, кросівки, гусениця, туфлі(Слайд 9)

Рушник, птиця, фартух, серветки(Слайд 10)

Жук, кружка, чайник, тарілка(Слайд 11)

з) «Кубик»

Педагог: Котику дуже подобається наш урок. І він знову задумав з нами пограти. Зараз я вам буду по черзі кидати м'ячик і називати предмет живий або неживої, а ви повинні зловити і сказати яке питання ми задаємо до цього предмету Хто? або що?.

4. Пароль на вихід.

Наш кіт, як будь-який кіт дуже любить рибку ловити. Подивіться, ось у нас озеро в ньому плавають риби. Давайте наловимо коту рибки на обід, але рибки не прості у них на лусці намальовані картинки з предметами «Живими і неживими». Нам з вами потрібно піймавши рибу покласти її в правильне відро. В зелене відро ми поклади рибок з живими предметами, а червоне з неживими предметами.

5. Підсумок.

Педагог: Саша, скажи, будь ласка, що сьогодні на занятті тобі сподобалося найбільше?

Катя, що тобі не сподобалося на занятті?

Вова, що нового ти сьогодні дізнався?

Віра, чому ти сьогодні навчилася?

6. Рефлексія

Педагог: Підійдіть до дошки і виберіть картинку, яка відповідає вашому настрою на сьогоднішньому занятті. Кот вибрав сонечко, тому що у нього гарний настрій було на сьогоднішньому занятті.

Діти: (беруть картинки)

Педагог: На наступному занятті ми продовжимо вивчати живі і неживі предмети.

Мультик «Тралік і Валик»

Кокконен Маргарита
Інтерактивна гра «Живе і неживе»

мета: Знайомство з поняттями «Жива» і « нежива» природа

завдання: Вчити розрізняти, які об'єкти відносяться до живій природі, Які до неживій природі, А які є рукотворними.

Розвивати увагу, пам'ять, мова

Опис гри.

гра складається з 18 слайдів. Перехід від слайда до слайда після клацання на керуючу кнопку. Гру супроводжує герой - Мудра сова, яка підводить підсумки і нагороджує горішками за правильні відповіді. На 3-4 слайдах розглядаємо фотографії та знаходимо об'єкти, що стосуються природи. 6 слайд - гра«Знайди пари». дано 8 картинок: У верхньому ряду розташовані купол церкви, літак, вертоліт і підводний човен, в нижньому ряду розташовані чайка, бутон, кашалот і бабка. Треба знайти пари і пояснити своє рішення. Після клацання на потрібну картинку з нижнього ряду, вона переходить до своєї парі. На восьмому слайді розминка. 11-12 слайд гра«Розподіливши картинки»: На слайді 6 картинок, які треба розподілити по стовпчиках « живе» і « неживе» . 15-17 слайд гра«Один зайвий». На кожному слайді по 6 картинок, необхідно вибрати зайву картинку. Якщо відповідь правильна картинка зникає після клацання і погойдується, якщо відповідь неправильна. Три слайда і відповідно три групи: То, що відноситься до неживій природі, То, що відноситься до живій природі, І те, що створено людиною. На останньому слайді сова дякує за старанність.

джерела

Бондаренко Т. М. «Екологічні заняття з дітьми 6-7 років».

Інтернет джерела

Публікації по темі:

Інтерактивна Гра Мета: розвивати словесно-логічне мислення, вміння класифікувати, порівнювати, узагальнювати, встановлювати причинно-наслідкові, логічні.

Інтерактивна гра «Фруктове асорті» Актуальність використання інформаційних технологій в сучасному дошкільну освіту диктується стрімким розвитком інформаційного.

Інтерактивна гра «Де логіка» Відмінною рисою нашого часу, є стрімке входження інформаційних технологій в усі сфери життя. Сучасні діти, к.

Інтерактивна гра «Логопедичні картки» (авторська розробка) Мета: мотивувати дітей на складання власного оповідання про об'єкт.

Інтерактивна гра з екології Мета: розширення екологічного кругозору Завдання: залучення до культури, природи рідного краю, розвиток пізнавального інтересу ,.

Інтерактивна гра «Професії» Гра складається з ігрових завдань. Вибір правильних відповідей в кожному завданні здійснюється натисканням на картинки. Правильні і неправильні.

Інтерактивна гра «Подорож по Уфі» Мета: Закріпити знання дітей про місто Уфі. Завдання: 1. Розширити знання дітей про рідне місто, знати.

Тема:КВН «Жива і нежива природа»

цілі:

Узагальнення і закріплення знань по темі «Жива і нежива природа»;

Розвиток пам'яті, мови, логічного мислення, уяви;

Розширення кругозору учнів.

завдання:

Формувати інтерес і бажання самостійно вивчати навколишній світ і його явища;

Виховувати стійкий інтерес до навчальної, наглядової діяльності;

Розвивати інтерес до читання науково-популярної та художньої літератури про навколишній світ.

устаткування:плакати, малюнки тварин і рослин, роздатковий матеріал, фонограма звуків природи, емблеми команд, медаль переможця, заохочувальні призи.

хід заняття

1. Шановні гості! Ми раді вітати вас у стінах нашого класу. Хлопці 2Б класу покажуть нам сьогодні гру-КВН. Зустрічаємо учасників гри.

2. Звучить музика (Фонограма 1). Команди займають свої ігрові місця.

3. Подивися, мій милий друг,

Що знаходиться навколо?

Небо світло-блакитне,

Сонце світить золоте,

Вітер листям грає,

Хмарка в небі пропливає.

Поле, річка і трава,

Гори, повітря і листя,

Птахи, звірі і ліси,

Грім, тумани і роса.

Людина і пору року -

Це все навколо - ... (природа).

Що це, хлопці? Ну, звичайно, це ПРИРОДА. І сьогодні ми підведемо підсумок у вигляді гри в КВН по темі «Жива і нежива природа». Грають дві команди.

Нам необхідно вибрати журі і це право ми надаємо нашим гостям. Привітаємо шановне журі. А командам побажаємо удачі!

Привітання команд.

Перша команда «Апельсин» -Ми як часточки апельсина - ми дружні і неподільні.

Друга команда «Кульбаби» - Триматися разом, щоб не здуло.

Перший конкурс «Розминка».

Для журі: за кожну правильну відповідь 1 бал.

Кожна гра-КВН починається з розминки. Я буду задавати питання командам по черзі. На обдумування кожній команді дається 5 секунд. Якщо одна команда не зможе відповісти, на це ж питання відповідає наступна команда.

Згадайте, що таке природа? (Все, що нас оточує і не створено руками людини).

Яка буває природа? (Жива і нежива природа)

Наведіть приклади живої і неживої природи (жива - рослини, людина, тварини; нежива - повітря, сонце і вода).

Що необхідно рослинам і тваринам для життя? (під здух, у да, їжа, тепло, світло).

Що таке явища природи?Наведіть приклади ( Всі зміни, що відбуваються в природі ).

Скільки ви знаєте пір року?(Чотири - весна, зима, літо, осінь)

Яку погоду називають ясною? (Коли немає хмар, небо чисте, сонячне)

Чим ялина відрізняється від інших дерев? (У їли голки замість листя)

- Що відрізняє птахів від всіх інших тварин? (Тіло вкрите пір'ям, дві ноги, два крила)

Кого називають лісовим лікарем? (Дятла)

Найбільше тваринка, яка мешкає у воді (кит)

Що птахам страшніше взимку: холод або голод? (Голод)

Другий конкурс «Що зайве». За кожну правильну відповідь 1 бал.

Я роздам вам картки, а ви повинні визначити, яке слово «зайве».

Картка № 1

ведмідь, заєць, корова, білка, лось (корова - домашня тварина)

Картка № 2

осика, дуб, горобина, ялина, черемха (ялина - хвойне дерево)

Третій конкурс «Наборщик».На дошці вивішується (пишеться) слово «модрина», так само це слово дається командам на листочку. Потрібно, як можна більше придумати коротких слів (лист, лисиця, ліс, вена, лисиця, гвинт, сила, вага, лев, свита, ціна, слив, ласт, Ніна, шибениця, Твен, весна, наст).

За кожне складене слово - 1 бал.

Четвертий конкурс «Поштова скринька».Хлопці, пані Природа відправила нам поштою листи-опису. І просить, щоб ви відгадали про кого в цьому листі йдеться. Якщо команда відповідає неправильно, слово передається іншій команді. За відповідь - 1 бал.

Лист-опис № 1 «Я - невеликий звірок з великим пухнастим хвостом, на зиму вдягаю шубку. Гніздо строю в розвилках гілок або дуплах дерев, стінки гнізда вистилають мохом. До зими роблю припаси, харчуюся горіхами, грибами, які насушила влітку і восени. Здогадалися, хто я? »(Білка)

Лист-опис № 2 «У мене на голові чорна шапочка, спинка, крила і хвіст чорні, а грудка яскраво-жовта, ніби в жилет вбралася. Влітку я харчуюся жучками, черв'ячками, а взимку, в нестатку кормів, їм усе: і різні зернятка, і крихти хліба, і варені овочі. Але особливо я люблю несолоне сало. Здогадалися, хто я? »(Синиця)

ФизминуткуМи входимо в ліс, скільки тут кругом чудес. Руки підняли і похитали - це дерева в лісі. Руки зігнули, кисті зігнули - вітер збиває росу. В сторону руки - плавно помахаємо - це до нас птахи летять. Як вони сядуть, теж покажемо - крила склали назад. Нахилилися і присіли, займатися знову сіли.

П'ятий конкурс «Вгадай звуки природи»

Відповіді: вітер, вовк, вітер, дельфіни, кіт, соловей, качки, чайки( фонограма 2).

Шостий конкурс «Загадкове тварина»

Хлопці, зараз одна людина з команди повинен вибрати конверт із завданням. Вам потрібно зібрати розсипалися букви в слова і назвати їх. За правильну відповідь - 1 бал.

1. шакок шаугкял росок

кішка жаба сорока

2. язац yoсло цакурі

заєць осел курка

1. Ну-ка, хто з вас відповість:

Чи не вогонь, а боляче пече,

Чи не ліхтар, а яскраво світить,

І не пекар, а пече (Сонце)

2. Прикрашав нічну синь

Сріблястий апельсин.

А пройшла тиждень тільки -

Від нього залишилася часточка (Місяць)

3. наказав сонце: "Стій!

Семиколірний міст крутий! "

Хмари сховали сонця світло -

Обвалився міст, а трісок немає (Веселка)

4. Пухнаста вата

Пливе кудись.

Чим вата нижче,

Тим дощик ближче (Хмара)

10. Він пухнастий, сріблястий,

Але рукою його не руш.

Чи стане Капелькою чистої,

Як піймаєш на долоню (Сніг)

5. Без дощок і сокир

Через річку міст готовий.

Міст - як синє скло:

Слизько, весело, світло (Лід)

6. Це хто такий садівник?

Полив вишню і агрус,

Полив сливу і квіти,

Вимив трави і кущі.

А як сутінки настали,

Нам по радіо сказали,

Що і завтра він прийде

І поллє наш город (Дощ)

7. Мене б'ють, б'ють,

Орудують, ріжуть,

Я все терплю

І всім добром плачу (Земля)

8. Що на світі всіх жирніше? (Земля)

9. Дихає, росте,

А ходити не може (Рослина)

10. Навесні веселить,

Влітку холодить,

Восени вмирає.

Навесні оживає (Ліс)

11. Влітку виростають,

А восени опадають (Листя)

12. Взимку і влітку

Одним кольором (Ель, сосна)

Чому люблю природу?
Тому що рік від року
Вона сили мені дає
І сум'яття бере.

Можна до потрошку притиснутися,
Її силою заряджатися.
У берези краси
Попросити Не бійся ти.

У травинок і квітів
Про здоров'я просять знову.
На здоров'я і удачу,
Поворожити можна на додачу.

Всі ми вийшли з природи.
І в будь-який час року
Нам помічниця вона,
Силою мощною повна.

Бережіть, хлопці, природу,

І квіти, і дерева, і луг,

І тварин, і грунт, і воду,

Адже природа - надійний наш друг!

Підведення підсумків. Тепер слово журі.

У цій цікавій та пізнавальній грі обидві команди показали себе справжніми знавцями природи. ВАМ вручається МЕДАЛІ!

На цьому наша гра закінчилася. Спасибі всім за роботу. Дякую журі і хлопцям.

література:

Консультація для вихователів «Дидактичні ігри з екології в роботі з дошкільнятами»


гра
Важко переоцінити внесок гри в розвиток дитини, в тому числі і в формування його екологічної свідомості та екологічної культури. Граючи, малюк пізнає багатоликий світ природи, вчиться спілкуватися з тваринами і рослинами, взаємодіяти з предметами неживої природи, засвоює складну систему відносин з навколишнім середовищем. В результаті цього удосконалюються інтелектуальні і вольові навички дитини, його моральні та естетичні почуття, відбувається фізичний розвиток.
гра - це спосіб осмислення навколишнього світу і свого місця в ньому, освоєння відповідних різних ситуацій моделей поведінки. У грі дитині надається можливість вирішити безліч проблем без втоми, перенапруження, емоційних зривів. Все відбувається легко, природно, із задоволенням, а головне, в ситуації підвищеного інтересу і радісного збудження.
Досить серйозною проблемою для дітей дошкільного віку представляє засвоєння правил поведінки, а також таких моральних норм, як відповідальність, безкорислива допомога, співчуття, і засвоюються ці норми і правила найкраще в ігровій діяльності. Дитина не тільки грає сам, але і спостерігає за іграми інших дітей. Так виникають передумови для формування свідомої поведінки в природі та соціумі, самоконтролю за діями і вчинками, тобто відбувається практичне освоєння моральних норм і правил поведінки.
Важливу роль відіграє спільна з іншими дітьми, колективна гра. У таких іграх діти яскраво проявляють себе як з хороших, так і з поганих сторін, що дає вихователю використовувати спільні ігри для діагностики відносини дітей до природи, до інших дітей, до дорослих, а також до розуміння ступеня сформованості етичних якостей особистості, екологічної емпатії і рефлексії.
Приміряючи в грі на себе ролі тварин і рослин, відтворюючи їх дії і стану, дитина переймається до них почуттями, співпереживає їм, що сприяє розвитку у дитини екологічної етики.
Серед виховних завдань, які вирішують дошкільні педагоги за допомогою гри, важливе значення має створення сприятливих психологічних умов для занурення в світ природи.
Однак, треба мати на увазі, що далеко не всяка гра є екологічної за своїми цілями і змістом. У практиці дошкільного екологічної освіти підбір ігор часто буває недостатньо продуманим і нерідко навіть випадковим. Щоб реалізувати за допомогою гри завдання екологічної освіти, необхідні, ретельний педагогічний відбір і аналіз ігрового матеріалу.
За якими ж вимогам може здійснюватися відбір ігор для екологічної освіти дошкільнят?
Ігри необхідно підбирати з урахуванням закономірностей розвитку дітей і тих завдань екологічної освіти, які вирішуються на даному віковому етапі.
Гра повинна давати дитині можливість застосовувати на практиці вже отримані екологічні знання і стимулювати до засвоєння нових.
Зміст гри не повинно суперечити екологічним знанням, який формується в процесі інших видів діяльності.
Ігрові дії повинні проводитися відповідно до правил і норм поведінки в природі.
Перевага віддається тим іграм, які дозволяють вирішувати не тільки завдання екологічної освіти, а й забезпечують вирішення спільних завдань виховання і розвитку дитини-дошкільника.
Для того щоб гра виступала ефективним засобом екологічної освіти дошкільників, необхідно простежувати внутрішній зв'язок кожної гри з попередніми і наступними іграми. Це дозволить прогнозувати, на який наявний досвід дитина буде спиратися, який новий крок станеться в його розвитку.
У сучасній педагогічній літературі зустрічаються різні підходи до класифікації дитячих ігор. Але в посібниках з дошкільного екологічної освіти спроб систематизації ігор практично не спостерігалося.
Для класифікації екологічних ігор можуть бути використані різні принципи:
За специфічними характеристиками;
За тематичним розподілу змісту;
За формою організації та міру регламентації;
По спрямованості дій.
За специфічними характеристиками виділяють творчі ігри та ігри з правилами. Вони, в свою чергу, діляться на підгрупи.
Творчі ігри:
сюжетно-рольові;
театралізовані;
будівельні.
За тематичним розподілу змісту існує наступна класифікація.
Ігри на тему «Жива природа»:
впізнавання, називання;
властивості, ознаки, особливості зовнішнього вигляду;
функції. Поведінка;
зростання, розвиток;

Харчування;
відносини з іншими живими організмами, людиною;
різноманіття живої природи;
місце проживання;
віднесення до групи «Жива природа».
Ігри на тему «Нежива природа»:
впізнавання, називання;
характерні ознаки, властивості;
нежива природа як середовище життя живого;
відміну неживої природи від живої;
віднесення до групи «Нежива природа»;
зв'язок живої природи з неживої;
взаємозв'язок і взаємозалежність живої і неживої природи;
природні спільноти;
екологічні ланцюжка.
За формою організації та міру регламентації виділяють:
самостійну ігрову діяльність дитини;
спільну з педагогом ігрову діяльність (під керівництвом дорослого).
По спрямованості дій (спрямовані на отримання сенсорного досвіду; на вивчення властивостей предметів, їх обігрування; на наслідування кому - або, чому - або, відображення чиїх - або дій, станів; на вдосконалення навичок спілкування, взаємодії з іншими людьми; на отримання виграшу; на велику успішність в порівнянні з іншими) виділяють наступні ігри:
сенсомоторні;
предметні;
гри з перевтіленням (імітаційні);
соціальні;
змагальні.
Зміст екологічної освіти, що дозволяє знайомити дітей з об'єктами і явищами живої і неживої природи, їх різноманіттям і доступними для сприйняття дошкільника зв'язками і відносинами, є підставою для використання ігор за наступними темами.
1. «Де жива і нежива природа?»
2. «Сусіди по планеті» (жива природа).
3. «Хто з ким дружить?», «Хто кого боїться?»
4. «Кому де подобається», «Хто, де живе».
5. «Що де росте».
6. «Кому що потрібно».
7. «Що таке?», «Хто такий?»
8. «Чому так буває?» (Зв'язок живої і неживої природи).
9. «Чому ми такі різні?»
10. «Як можна і як не можна» (правила поведінки в природі).
11. «Ми всі потрібні один одному».
12. «Природне - рукотворне».

В рамках кожної теми слід використовувати різні варіації ігор. Наприклад, всередині теми «Хто, де живе» можливі наступні варіанти: «Знайди свій будинок», «Рассели тварин (рослини)», «Кому, який будинок потрібен». В тему «Що таке?», «Хто такий?» можна включити гри «Раз, два, три до берези (їли, горобині) біжи», «Знайди собі пару» і т.д.
Педагогічне керівництво іграми з екологічним змістом.
Ефективність педагогічного процесу екологічної освіти з використанням ігрової діяльності багато в чому залежить від грамотного педагогічного керівництва.
При виборі напрямку керівництва екологічними іграми слід враховувати той факт, що особлива роль гри у вихованні вимагає насичення нею всієї життєдіяльності дітей в групі. Тому будувати педагогічний процес екологічної освіти потрібно таким чином, щоб гра була включена в усі режимні моменти.
Визначаючи місце гри в педагогічному процесі екологічної освіти, слід також враховувати її зв'язки з працею дітей в природі та навчанням на заняттях з ознайомлення з навколишнім.
З переходом з однієї вікової групи в іншу у дітей постійно зростає стійкість уваги, інтенсивно розвиваються процеси навмисного запам'ятовування і пригадування, стає більш досконалим зорове, слухове, дотикове сприйняття. Діти поступово починають розрізняти досить складні форми предметів. Починаючи з середнього віку, у хлопців збільшується запас слів, розвивається наочно-образне мислення: поряд з узагальненням за зовнішніми ознаками діти починають групувати предмети за якістю і призначенням, встановлюють найпростіші причинні зв'язку в знайомих явищах.
Виходячи з вікових особливостей дітей, для кожної вікової групи підбираються дидактичні ігри, що забезпечують розвиток особистості кожної дитини, елементів його екологічної свідомості, а також поглиблюють, уточнюючі і закріплюють знання про живу і неживу природу. У гру включаються дидактичні іграшки, різноманітний природний матеріал, використовуються готові настільно-друковані ігри: різні лото, розрізні картинки. Доречно також звернення до дидактичним іграм, що активізує руху, що поєднується з рішенням розумових завдань.
У таких іграх, як «Знайди свою пару», «Знайди свій будиночок», діти підбирають собі будиночок або пару з прикріпленим до них листочком, аналогічним за кольором або формі того, який був виданий педагогом. Подібні ігри корисні ще й тому, що вони передбачають різні форми організації дітей (їх можна проводити з усією групою або невеликою підгрупою).
Підбір і введення в педагогічний процес дидактичних ігор проводиться таким чином, щоб, спираючись на наявний у дітей досвід, поступово і послідовно розширювати уявлення дітей про живу природу, вчити їх використовувати наявні знання для вирішення дидактичних завдань, розвивати і вдосконалювати такі розумові операції, як аналіз , синтез, порівняння, узагальнення, класифікація.
Розподіл ігор по дидактичної задачі
Для зручності використання дидактичних ігор з ознайомлення з рослинами їх можна розподілити на групи по дидактичним завданням.
Завдання бувають різноманітні, і допомогти вам в тому, які дидактичні завдання необхідно планувати перед дітьми по знайомству і використання ігор екологічного характеру можуть ось такі завдання:
Ігри на розпізнавання рослин і тварин.
Ігри на порівняння рослин і тварин.
Ігри на вміння групувати рослини і тварин по будь-якою ознакою.
Ігри на формування моральної позиції дитини.
Ігри на встановлення зв'язків і залежностей в природних явища.
Дидактичні ігри екологічного змісту можна об'єднати в три групи:
1.Для збагачення екологічних уявлень:
Про різноманіття і різноманітність природних об'єктів.
Про взаємозв'язки в природі.
Про людину як частини природи.
Про культуру поведінки в природі.
2. Для виховання емоційно - ціннісного ставлення до природи:
Для розвитку естетичного сприйняття природи.
Для формування морально-оціночного досвіду поведінки в природі.
3. Для залучення до екологічно орієнтованої діяльності

Використана література:
1. Н.К.Андріенко «Гра в екологічній освіті дошкільника»,
ж-л «Дошкільна педагогіка» №1 2007р.
2. Л.П.Молодова «Ігрові екологічні заняття з дітьми». Мінськ «Асар» 1996р.

Тетяна ТРОЇЦЬКА
Екологічне виховання дошкільнят. Заняття-бесіда «Що таке природа? Жива нежива природа »

метаНавчити дітей відрізняти природні об'єкти від штучних, створених людиною, об'єктів неживої природи.

Сформувати у дитини уявлення про нерозривний зв'язок людини з природою, (Людина-частина природи) .

Ознайомити з основними природними компонентами і їх зв'язками.

Опитніческой шляхом закріпити знання про повітрі, розвивати швидкість реакції, кмітливість.

МАТЕРІАЛ: картинки природи і не природи; живої і неживої природи; для досвіду банку з водою, склянка, пляшка.

ПОПЕРЕДНЯ РОБОТА: Розглядання картинок природи і не природи; живої і не живої природи.

ХІД: Діти входять. вихователь читає вірші:

Ось на землі величезний будинок

Під дахом блакитний.

Живуть в ньому сонце, дощ і грім,

Ліс і морський прибій,

Живуть в ньому птиці і квіти,

Веселий дзвін струмка.

Живеш в тому будинку світлому ти

І всі твої друзі. (Л. Дайнеко.)

Діти, а ви знаєте, що таке природа?

(Діти висловлюють свої припущення про те, що таке природа, І призводять приклади: Сонце, повітря, ліс, море, тварини, птахи.)

Діти, що не можна назвати природою. (- Що зроблено руками людини)

-Природа-це те, Що існує без допомоги людини.

Машина є в природі? (Діти висловлюють свою думку.)

А ось кінь і верблюд, на яких теж їздить людина. Куди віднесемо? (Діти висловлюються)

Людина часто придумує такі речі, які схожі на природу. (Вертоліт схожий на бабку, Підводний човен на кита. Гриб схожий на парасольку. Радуга схожа на міст. Дощ схожий на душ. Літак схожий на птаха. Вітер схожий на вентилятор. Килим схожий на траву і т. Д). Діти продовжують цей ряд.

гра: «На що схоже»

До нас в гості прийшов лесовичок, і у мене на столі переплутав все картинки. На один стіл покладіть те, що відноситься до природі, А на інший стіл - що не відноситься до природі.

гра: « Природа і не природа»

Физкультминутка: Руки підняли і помахали.

Це дерева в лісі.

Лікті зігнули, кисті встряхнулі-

Вітер збиває росу.

Плавно руками помашем-

Це до нас птахи летять.

Як вони сядуть, покажем-

Крила ми складемо назад.

(Діти виконують рухи по тексту.)

всю природу Землі можна розділити на дві великі країни світу: світ неживої і світ живої природи. Жива природа - це те, Що рухається, зростає, розвивається, помирає і розмножується.

Назвіть, що відноситься до живої природі(діти називають: Тварин, птиці, риби, комах.)

гра « Жива нежива природа»

(Називаються, об'єкти живої природи-діти роблять крок вперед, неживої природи - стоять на помсти.)

Хлопці, а людини до якої природі віднесемо?

діти: До живої природі.

А чим людина відрізняється від тварин (Відповіді дітей.)

А як ви думаєте, природа може бути без людини? (Може.)

А людина без природи? (Немає, діти пояснюють чому.)

А що буде, якщо не буде повітря?

Відповіді дітей.

Зараз ми проведемо досліди з повітрям.

Вихователь бере в руки склянку, (Показує дітям)

Хлопці, а як ви вважаєте, цей стакан порожній (Так) А давайте перевіримо, чи так це. (На столі ємність з водою.)Перевертаємо стакан вверх дном і повільно опускаємо в ємність з водою. Що виходить? Чи потрапляє в стакан вода? (Ні) У склянці немає води, повітря не пускає воду.

висновок: В склянці є повітря, він не пускає туди воду.

А чому ми спочатку думали, що в склянці нічого немає? Тому що повітря -прозорий, невидимий. Це перша властивість повітря.

Хлопці, нам вдалося побачити повітря - невидимку, а тепер пропоную і почути його.

Візьміть пляшку, призначте до нижньої губи і подуйте в шийку. Що ви чуєте? (Звук). Повітря тремтить. Коли повітря тремтить, виникають звуки. Що робить артист, який грає на духовому інструменті? Він дме в отвір інструменту. Повітря тремтить, виходять звуки, на відміну від свіста- музичні. Звуки поширюються по повітрю. Звуки бувають тільки там, де є повітря. наприклад: На Місяці, де немає повітря, нічого не чути. (Висновок).